Dnes je piatok, 22.január 2021, meniny má: Zora
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

PKO - horúca téma novozvoleného primátora

január 12, 2011 - 14:47
Milan Ftáčnik ešte ani nezasadol do kresla bratislavského primátora a už musel riešiť kauzy, ktoré po sebe zanecháva „staré“ vedenie magistrátu.
Foto: 
Bývalý primátor Andrej Ďurkovský totiž bez vedomia poslancov, ale aj jeho najbližších spolupracovníkov ešte v lete 2010 rozhodol, že objekt PKO bude vyprataný do konca novembra a investor bude môcť začať s búracími prácami. „Ide o veľmi vážny prešľap, ktorý za sebou zanecháva pán Ďurkovský“, povedal novozvolený primátor M. Ftáčnik a zdôraznil, že po nástupe do funkcie  nechá vyhotoviť právnu analýzu, ktorá by mala dať odpoveď na otázku, či bývalé vedenie mesta nekonalo nad rámec zákona, či bývalý primátor v dostatočnej miere obhajoval záujmy mesta. V prípade podozrenia na nezákonné konanie podá podnet na orgány činné v trestnom konaní, aby začali konať.

Budúca podoba PKO je dnes v rukách mestského zastupiteľstva, pretože len poslanci budú môcť rozhodnúť v akej miere je možné premietnuť kultúrny a historický odkaz PKO do nového projektu, ktorý verejnosti predstavil investor v polovici decembra. Zatiaľ by mala byť zachovaná vstupná hala, ktorá najvýstižnejšie zachytáva genius loci a v ktorej sa nachádzajú vzácne pamiatky – vitráže, obrazy a sochy. Novozvolený primátor po diskusii s politickými stranami na úrovni bratislavského zastupiteľstva vyhlásil, že strany sú za vytvorenie priestoru na verejnú diskusiu o budúcej podobe PKO. Investor však nesmie podniknúť žiadne kroky, ktoré by boli nevratné, smerovali by k búraniu objektu. „Odpoveď strán je pozitívna, chcú zachovať status quo. Chcú diskutovať v poslaneckých kluboch a aj spoločne s občanmi, aká má byť budúcnosť tohto priestoru. Sú si aj vedomí toho, že to bude stáť finančné prostriedky zo strany mesta,“ povedal po jednom zo stretnutí s aktivistami a investorom M. Ftáčnik.

Diskusia o tom, čo ďalej s PKO, čaká poslancov i verejnosť počas prvých dvoch mesiacov nového roka januára a februára. Definitívne rozhodnutie aj s vyčíslenými finančnými nárokmi by malo padnúť na rokovaní mestského parlamentu koncom februára. Počas doterajších rokovaní sa spomína niekoľko alternatív. Alternatíva A hovorí o úplnom zbúraní PKO a postavení nového objektu, teda tak, ako schválilo mestské zastupiteľstvo koncom minulého roka. Táto alternatíva je však pre aktivistov aj M. Ftáčnika neprijateľná. Alternatíva C zasa hovorí o zachovaní celého PKO, o spätnom odkúpení pozemkov mestom a o rekonštrukcii objektov, to je však zasa neprijateľné pre investora. Ako jedno z reálnejších riešení sa javí alternatíva B, teda zachovanie časti PKO, vytvorenie zázemia a parkovacích miest. Investor však upozorňuje, že pre vybudovanie podzemných parkovacích miest nebude možné zachovať bočné haly, jedine vstupný priestor. Investor v polovici decembra začal s oplocovaním areálu PKO a na základe jeho vyjadrení pre médiá sa týmto krokom snaží len zabrániť prípadnému poškodeniu objektu a pamiatok, ktoré sa v priestore PKO nachádzajú. Vitráže, ktoré boli odborne demontované, putujú zatiaľ do depozitu mestského múzea a opäť budú nainštalované v priestore po ukončení stavebných prác.

PKO bolo projektované v rokoch 1943-48 a pôvodne bolo určené pre Dunajské veľtrhy. Autormi projektu boli architekti Pavol Andrik, Ján Štefanec a Kamil Gross. Stavba budov prebiehala približne v rokoch 1951-1954, súčasne s vtedajšou prestavbou nábrežia podľa predstáv vedenia mesta. Konali sa tu rôzne výstavy (Flóra, Incheba, Coneco), kongresy, koncerty, rôzne iné kultúrne či spoločenské akcie.

Autor: Red
Foto: Red

- - Inzercia - -