Dnes je piatok, 22.január 2021, meniny má: Zora
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Slovensko – rozprávková krajina

júl 26, 2010 - 10:21
Tak takýto dojem si odnášali z tohtoročnej návštevy Slovenska členovia delegácie reprezentujúcej parížsku predmestskú štvrť – Saint Brice, s ktorou má naša mestská časť už dve desaťročia trvajúce družobné vzťahy.
Foto: 

Na počiatku tohto priateľstva stála náhoda a športový duch Mgr. Ladislava Jaška z DNV. Ten si ako zanietený športovec kedysi na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia zaumienil ísť si zabehnúť maratón do Paríža a uspel. Všimli si ho predstavitelia spomínaného mestečka a pozvali ho na opätovnú návštevu na budúci rok. Pán Jaško si ale svoje kontakty nenechal len pre seba a osobné priateľské zväzky rozšíril aj na obec a základnú školu, čím položil základy budúcej kultúrno – športovej spolupráce a vzájomného spoznávania sa. A tak okrem oficiálnych hostí, zástupcov tamojšej radnice a športovo – atletického klubu bola v uplynulých dňoch na návšteve v DNV aj skupina ich školskej mládeže v rámci programu partnerstva škôl.

Priebeh a atmosféru tohtoročného stretnutia nám priblížila členka prípravného výboru, poslankyňa Eva Vargová. „Hlavným motívom, na základe ktorého sme zostavovali program pre našich priateľov, bolo predstaviť Slovensko ako rozprávkovú krajinu chalúpok a zámkov. Aj preto padla naša voľba na Banskú Štiavnicu, ktorá je zapísaná v zozname UNESCO. Naši francúzski hostia boli očarení nielen krajinou, ale aj ochotou a srdečnosťou našich ľudí, ktorí si ich získali. Domáci obyvatelia boli mimoriadne ústretoví a priateľskí, ochotní kedykoľvek pomôcť v akejkoľvek situácií. Keď sa návštevníci z Francúzska chceli revanšovať, počuli z úst Štiavničanov slová: „Nechceme nič, len aby ste vo svete šírili dobré meno nášho Slovenska.“ Myslím, že sa im v tomto prípade ich prianie do bodky naplnilo."

Autor: -kah-
Foto: Ing. arch. Eva Vargová

- - Inzercia - -