Dnes je sobota, 16.január 2021, meniny má: Kristína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Šport nás spája

júl 12, 2011 - 08:47
Viete, čo je boccia, handbike, ice-sledge hokej? Dokázali by ste hrať basketbal sediac v invalidnom vozíku alebo na ňom predviesť jazdu zručnosti? Počas Dňa športu bez bariér v Sade Janka Kráľa si tieto paraolympijské športové disciplíny vyskúšalo takmer deväťsto bratislavských detí.
Foto: 

Pán Štefan Oriskó krútil ručnými pedálmi svojho „starožitného“ trojkolesového invalidného vozíka päť hodín, kým z Dunajskej Stredy dorazil až do Petržalky. Tak veľmi sa chcel zúčastniť na podujatí, aké sa na Slovensku konalo po prvý raz. Jeho zmyslom bolo zdravým deťom a mladým ľuďom ukázať, že telesne znevýhodnení športovci sú rovnocennými partnermi. Podobné akcie organizuje Nadácia Enel Cuore Onlus už sedem rokov v talianskych mestách a zúčastňuje sa na nich okolo 25 tisíc chlapcov a dievčat. Spoločnosť Enel chce preniesť tradíciu aj do krajín, kde pôsobí, a Slovensko je prvou z nich. Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov uvítal príležitosť spoluorganizovať akciu, ktorá pomôže spropagovať paraolympijské športy a športovcov a búrať bariéry medzi zdravou a zdravotne znevýhodnenou mládežou. Tvárami podujatia boli dvojice úspešných športovcov – jeden predstaviteľ športu zdravých a jeden športovec s telesným znevýhodnením. Vydarený športový deň pokračoval do neskorého popoludnia sprievodnými akciami a koncertmi známych umelcov.
Deň športu bez bariér sa konal pod záštitou primátora Bratislavy Milana Ftáčnika. „Slovenská metropola bola vždy považovaná za mesto tolerancie, miesto, kde sa úspešne darilo búrať bariéry medzi ľuďmi. Som rád, že samospráva spoločne s privátnym sektorom i samotnými športovcami zasadila novú tradíciu do mozaiky bratislavského života. Športové zápolenia, zážitky nás budú nielen spájať, ale pomôžu nám búrať prekážky, ktoré sa nám ešte včera mohli zdať neprekonateľnými,“ uviedol.

(red)

- - Inzercia - -