Dnes je streda, 06.júl 2022, meniny má: Patrik, Patrícia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zelené pľúca mesta: Kochova záhrada

august 23, 2010 - 12:18
Kedysi... Na svahoch dnešnej Partizánskej ulice sa začiatkom 20. storočia rozprestierali väčšinou vinice a ovocné sady. V jednom z týchto sadov začal v roku 1929 s výstavbou súkromného sanatória Dr. Koch. Projekt spracovali významní architekti Dušan Jurkovič, Jindřich Merganc a Otokar Klimeš.
Foto: 
Budova sanatória so záhradou je chránená kultúrna pamiatka. Radí sa medzi najlepšie diela slovenského funkcionalizmu a vo svojej dobe bola najmodernejším sanatóriom v medzivojnovom Československu. Záhrada, ktorá k tomuto sanatóriu patrí, má zaujímavú exotickú skladbu i celkovú architektúru. Je tu vybudovaný bazén, ktorý pôvodne slúžil pacientom. V súčasnosti sú jednotlivé terasy záhrady spojené cestičkami a schodíkmi. 

V zákutiach na plošinách sú oddychové plochy doplnené sochami, lavičkami, je tu i kamenný stôl, napájadlo i bazén na kúpanie. Vedľa bazéna bola vyrovnaná plocha určená na sedenie (plató). Táto plocha mala funkciu tzv. slnečného kúpeľa, bola to plocha s najdlhším slnečným svitom dňa. Bazén aj slnečný kúpeľ boli od prístupového schodiska a cesty oddelené vysokou zeleňou. Odpočinková plocha vedľa schodiska bola vydláždená voľne kladeným kameňom. Svojím riešením a predovšetkým svojou funkciou, ako záhrada pre pacientov sanatória, je dnes jedinou svojho druhu na Slovensku.

A dnes...
V auguste 2009 boli nehnuteľnosti v rámci areálu Kochovej záhrady delimitované z Obvodného úradu Bratislava na Slovenský pozemkový fond, ktorý je v súčasnosti ich vlastníkom. Zastavané plochy a nádvoria sú vo vlastníctve súkromnej s. r. o.. Podľa vyjadrenia Regionálneho odboru SPF Bratislava v súčasnosti neeviduje žiadnu žiadosť o prenájom, resp. odkúpenie týchto nehnuteľností.

Autor: RED
Foto: Mestský ústav ochrany pamiatok a Slovenský národný archív z pozostalosti D. Jurkoviča

- - Inzercia - -