Dnes je sobota, 28.november 2020, meniny má: Henrieta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Na Bradle dnes spomínali na generála Štefánika

máj 03, 2014 - 15:25
Generál Milan Rastislav Štefánik tragicky zahynul pred 95. rokmi. Bol to vedec, diplomat a vojak, ktorý sa zaslúžil o vznik suverénnej, demokratickej Slovenskej republiky.
Pietna spomienka venovaná pamiatke generála Milana Rastislava Štefánika sa konala dnes na Bradle, kde je aj Štefánikova mohyla. Ten tragicky zahynul pred 95. rokmi neďaleko Ivanky pri Dunaji pri návrate do vlasti. Na pietnej spomienke sa dnes zúčastnili aj prezident SR a hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR Ivan Gašparovič a minister obrany Martin Glváč.
 
Prezident vo svojom príhovore zdôraznil, že generál Štefánik bol osobnosťou. „Pracoval zo všetkých síl na uskutočnení svojich ideálov. Za ich naplnenie bojoval na mnohých frontoch – vedeckom, diplomatickom ale aj vojenskom,“ uviedol prezident. Slovenská spoločnosť má podľa neho povinnosť rozvíjať odkaz, ktorý nám Milan Rastislav Štefánik zanechal. „Dnes jeho pôvodné myšlienky dozrievajú v suverénnom, demokratickom a právnom štáte, v Slovenskej republike,“ dodal. Podľa šéfa rezortu obrany dal Štefánik veľa nielen Slovensku, ale aj medzinárodnému spoločenstvu. "Je našou povinnosťou pripomínať si ho, pretože či už jeho politická, alebo diplomatická kariéra môžu byť vzorom aj pre dnešnú dobu,“ uviedol Glváč.
 
Prezident Ivan Gašparovič si uctil pamiatku M. R. Štefánika
 
Ministerstvo obrany SR si pamiatku Milana Rastislava Štefánika pripomenie aj výstavou venovanou jeho životu. Súčasťou expozície bude aj fragment tváre sochy generála Štefánika, ktorý sa po 60. rokoch vracia do Bratislavy. Pôvodnú bronzovú sochu českého sochára Bohumila Kafku v čase komunizmu odstránili spred bratislavskej Reduty a zachovalo sa iba torzo jej tváre, ktoré bolo roky ukryté v depozitári Slovenskej národnej galérie vo Zvolene. Na základe variantov pôvodnej sochy vytvorili jej kópiu, ktorá je v súčasnosti dominantou námestia pred novou budovou SND. Šéf rezortu obrany otvorí výstavu v pondelok 5. mája v Primaciálnom paláci.
 
Zdroj a foto: SITA

- - Inzercia - -