Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Iveta Bartošová | Neodsudzujte ma. Som dobrá mama

január 16, 2014 - 16:46
Iveta Bartošová, ktorá prešla peklom prenasledovania a niekoľkých nešťastných vzťahov, hovorí, že pri živote ju drží syn Artur, spev a Pepa. Josef Rychtář je manžel číslo štyri (to musím vyzistiť), a pre Slovenku si v kúpeľoch Brusno, kde všetci traja privítali nový rok neodpustil poznámku: „Odkážte slovenským občanom, že Iveta je anjel. A dobrá matka.“
Foto: 
 
Prečo vám na tom tak záleží, aby Slováci vedeli, že Iveta je starostlivá matka? Nie je jednoduchšie už nič nevysvetľovať, neriešiť a len tak si užívať spoločné šťastie a s médiami komunikovať minimálne? 
Predpokladám, že, keďže iniciujete tento rozhovor a budeme sa rozprávať o  našom vzťahu, o hudbe, Ivetkinom nešťastnom lete, keď ju uniesol chorý človek, ktorého meno ani nechem vysloviť, tak je logické, že chcem povedať aká je Iveta matka. Pán Štaidl má síce Artura vo svojej starostlivosti, ale Iveta bola tá, ktorá ho vychovala a vypiplala. A všetci vieme, aké to má v týchto  časoch sama žena s deťmi ťažké. 
 
Ako vy vychádzate s Arturom?
Je to veľmi milý a inteligentný chlapec. Vystupuje v úlohe ochrancu, svoju mamu má veľmi rád a som šťastný, že teraz počas prázdnin, keď jeho otec bol na dovolenke, trávil prelom roka so svojou mamou. Videl ju vystupovať, spievať, zažil jej úspech. Tešil sa z toho. Artura mám veľmi rád.
 
Máte za sebou dlhoročné manželstvo. Milujete Ivetu? Alebo, prepáčte otázku, ste opäť len ďalší z tých, ktorí sa cez ňu chceli zviditeľniť?
Náš vzťah je založený na úcte. Stretli sme sa pred pätnástimi rokmi, keď sa Iveta odsťahovala od pána Štaidla do Říčan. Mal som na starosti bezpečnosť jej domu, vykali sme si a nikdy som si ani vo sne nepomyslel, že by sme raz mohli byť spolu. Jej vzťah s Pomejem nevyšiel, obaja si spolunažívanie predstavovali inak. Po Pomejem prišiel Domenico Martucci, ktorý jej slávu zneužil na svoju pochybnú kariéru, no a v tom čase, keď ju psychicky chorú a vyhladovanú nechal opustenú v dome, som zakročil. Vzal som ju do nemocnice a potom k nám domov, aby sa z toho všetkého zotavila.
 
Iveta so svojím jediným synom Arturom
 
Boli ste ženatý, vaša manželka a synovia neboli proti, keď ste ju k nim nasťahovali?
Boli dve možnosti. Počúvnuť Martucciho, ktorý sa vyjadril, že Ivetu nemiluje, ale chce jej pomôcť a zobrať ju do sanatória v Taliansku alebo tá druhá možnosť, ktorá znamenala, že jej ako jeden z mála podám pomocnú ruku a budem sa o ňu starať doma Česku, kde Iveta nemá rečový hendikep a má nablízku syna. Pravdaže, moja starostlivosť, aj v čisto platonickej rovine, začala mojej žene prekážať. Po čase, Iveta bola vtedy ešte veľmi slabá a neschopná sa sama o seba postarať, mi manželka oznámila, že si nepraje, aby Iveta bývala ďalej s nami pod jednou strechou. Myslím, že keby nás nepustila spod svojej kontroly, nebolo by sa stalo to, že náš vzťah prerástol do inej roviny. Odišiel som do domu k Ivete, staral som sa o ňu a postupne, ani neviem ako, to sa nedá slovami vysvetliť, náš vzťah prerástol do niečoho čo je o láske, ochrane a úcte. 
 
Vaša žena sa s tým vyrovnala? Ako prijala fakt, že ste sa s Ivetou oženili?
Bohužiaľ, moja bývalá žena nie je s tým doteraz psychicky vyrovnaná, nevie sa zmieriť s tým, že som odišiel a prejavuje sa to aj tým, že moju terajšiu manželku slovne napadá a podobne. Trvalý pobyt mám však v dome, kde sme spolu žili, so synmi sa stretávam a vychádzame spolu veľmi dobre. 
 
Asi je ťažké sa tomu čudovať, veď ste spolu žili takmer tridsať rokov. A stále ste sympatický muž. Ako je to byť v manželstve so slávnou speváčkou?
Je to veľmi zaneprázdnená žena, vystavená navyše mediálnemu tlaku, takže snažím sa o ňu starať. A takisto o domácnosť. Ak treba umyjem okná, upratujem, starám sa o domácnosť. Myslím si, že ak je žena vyťažená, pracuje na sebe a na svojej kariére, nedá sa to bez pomoci muža alebo rodiny zvládnuť.  Málokto však vie, že Iveta dobre varí a pečie, takže priberám a teraz po sviatkoch sa bojím postaviť na váhu. 
 
Láska jej dvoch chlapov je pre Ivetu všetkým
 
Ako to vlastne bolo s jej únosom? Neviem si predstaviť, že nejaký fanatik vtrhne do domu a odvlečie ju neviem kam...
Viete, každý prežívame isté životné obdobia, Iveta to mala veľmi ťažké, nebola na tom psychicky dobre. Predstavte si, že ste chorí, liečite sa v sanatóriu, kde to niekto využije a unesie vás. Ten blázon Ivetu zobral bez dokladov, oblečenia, bez peňazí, a ona sa nemohla brániť. Prespávala v aute, lebo nemala doklady, nemohol ju ubytovať. Likvidoval ju liekmi a až keď skolabovala, odovzdal  ju dvom neznámym Talianom. Volala mi zo zámku Domenica Martucciho pod zámienkou, že volá synovi. Tam som si po ňu prišiel s políciou. Bola to smutná epizóda, neradi na to spomíname. Trápi ma, že médiá sa vôbec zaoberali takým niečím, že ja som ju vraj bil a trápil a on ju vlastne vyslobodil. Lekárske výsledky, samozrejme, boli negatívne, potvrdili, že som jej nikdy neublížil. Ten človek je chorý, ale čo čakať od blázna, ktorý Ivetu chronicky prenasleduje a ešte pred únosom mi ponúkal 300 tisíc českých korún, keď sa jej zrieknem. 
 
Pokušiteľská otázka, ale – zriekli by ste sa, nemyslím Ivety, ale toho všetkého blázinca, verejného života okolo nej?
Neexistuje liek, ktorý by ma vyliečil z toho, čo k nej cítim. Myslím si, že postupne aj ten blázinec okolo nej utíchne. Rozprával som sa so šéfredaktorom známeho českého bulvárneho denníka a ten mi potvrdil, že v mnohom prestrelili. Ivetu si nikto nezoberie na zodpovednosť. 
 
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
Autor: MÁRIA MIKOVÁ
Foto: D. Kittler

- - Inzercia - -