Dnes je piatok, 07.august 2020, meniny má: Štefánia
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Oslabená imunita od A po Z

marec 15, 2015 - 10:24
Prílišné preceňovanie vlastných schopností býva častou príčinou sklamania a neúspechu. Toto pravidlo obzvlášť platí v otázke zdravia. Ak nadmerne preťažujete svoj imunitný systém, nečudujte sa, keď vám to raz spočíta.
Hoci je naše telo precízne vyzbrojené proti voľným radikálom, neznamená to, že nemá svoje limity. Na to, aby sa bránilo pred mnohými pôvodcami chorôb, využíva v účinnom boji silu imunitného systému. Ak si imunitný systém udržiavame v zdravom stave, obráni nás pred takými škodlivými organizmami, ako sú parazity, vírusy, baktérie, mikroskopické plesne a huby a mnohé chemické toxíny. V prípade, že jeho posilneniu nevenujeme dostatočnú pozornosť, môže nás poriadne potrápiť. Nielen častými ochoreniami, ale dokonca aj rizikom ohrozenia života!
 
Zložitý mechanizmus v skratke
 
Imunitný systém je v podstate orgán zložený z množstva buniek rozptýlených v krvi, v miazge (lymfe), v tkanivách a orgánoch ľudského tela. Pozostáva zväčša z troch rozličných typov buniek a troch typov bielkovín. Každý z nich voľne cirkuluje v krvi a plní si svoju úlohu pri reakcii organizmu. Pri strete s cudzorodou látkou produkujú chemické látky, ktoré vplývajú na veľkosť, správanie a mobilizáciu obranných buniek na problematickom mieste. Tieto bunky rozmiestnené v celom tele spolu s nervovým, srdcovým, pohybovým a tráviacim systémom zaručujú rovnováhu organizmu. Celková hmotnosť imunitného systému je u dospelého človeka asi 1 kilogram.
 
 

Poruchy a oslabenie imunity 

 
Preťaženie organizmu, spôsobené množstvom negatívnych faktorov, spôsobuje nežiaduce poruchy imunitného systému. Výsledkom je zvýšený výskyt chorôb, a to nie iba infekčných, ale i onkologických. „Poruchy imunity rozdeľujeme na primárne, čiže vrodené, a sekundárne, teda získané. Práve tie sekundárne  sa  prejavujú  zvýšenou  frekvenciou  vírusových  a  bakteriálnych  zápalov horných a dolných  dýchacích  ciest, zápalov  močového  traktu,  kože  a  podkožia, vonkajších a vnútorných  rodidiel,“ upozorňuje MUDr. Eva Golschmiedová, imunoalergiologička z kliniky ProCare. Oslabená imunita sa môže prejavovať aj opakovanými herpesmi (oparmi), aftami v ústnej dutine, kožnými ochoreniami, ako sú napríklad mykózy či vírusové bradavice, ale aj chronickou únavou. Dôležité je uvedomiť si, že každá prekonaná infekcia znižuje prirodzenú odolnosť organizmu.
 
 

Psychická rovnováha nadovšetko

 
Pri poruchách či oslabení imunitného systému zohráva dôležitú úlohu nielen fyzická rovnováha organizmu, ale aj psychická pohoda. V spojitosti s mnohými chorobami súčasnej doby sa často skloňuje slovo stres. Frustrujúce situácie dokážu vyvolať niekoľko patologických reakcií či ochorení, ako napríklad vysoký krvný tlak, cukrovka, poruchy zažívania, kožné či vredové choroby a mnohé iné. Nesprávna životospráva, dlhodobý stres či množstvo negatívnych emócií prispieva k oslabeniu imunity.  „Okrem typických prejavov pre akútne a chronické infekcie sa stretávame aj s takzvanými nešpecifickými prejavmi. U dospelých i u detí býva prítomná zvýšená únava,  nespavosť, bolesti  svalov a kĺbov, poruchy  prijímania  potravy a výživy, ale aj poruchy rastu,“ pripomína imunoalergiologička.
 
 

Príroda v boji proti oslabenej imunite

 
Okrem opakovaných, vyššie spomínaných infekčných ochorení môže imunitný systém ohroziť aj znížený počet bielych krviniek, zvýšená vnímavosť k nádorovým ochoreniam či systémové ochorenie. Aby sme sa vyhli najhorším scenárom, je dobré vedieť, čo pre svoju imunitu môžeme urobiť my sami. Z prírody sa veľmi prospešnými v boji s oslabenou imunitou osvedčili cesnak, grep či brokolica. Z bylinnej lekárne účinne podporuje imunitu i bylina echinacea, ktorá pôsobí preventívne proti infekciám a pomáha urýchľovať uzdravenie.
 
Odporúča sa piť aj počas liečby antibiotikami. Veľmi obľúbeným variantom podpory imunity je i hliva ustricová. Hlavnou úlohou tejto populárnej drevnej huby je schopnosť stimulovať bunky prirodzenej imunity a vytvárať protizápalovú aktivitu. Pôsobí proti vírusom a baktériám a je bohatým zdrojom prírodných vitamínov a minerálov, ako sú vitamíny B, D, C, K, proteíny, nenasýtené mastné kyseliny, aminokyseliny, selén, zinok, bór, jód, chróm, meď, železo či vláknina.
 
Oplatí sa vedieť
 
Až takmer 80% imunitného systému sa nachádza v čreve. V ľudskom čreve sa nachádza až 1,5 kg baktérií z viac ako 500 druhov. Tenké črevo je tak najväčším zdrojom buniek zodpovedných za našu imunitu!
 
 
Zdroj: RED - Zdravie rodiny
Foto: Thinkstock
 

- - Inzercia - -