Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Čo by žene v šatníku nemalo chýbať?

september 30, 2010 - 12:32
Veľa žien i mužov má problém, ako sa vhodne obliecť pri istých spoločenských či pracovných príležitostiach. Dnes sú pritom už bežne známe isté zaužívané pravidlá vhodného obliekania. Prezradíme vám pár tipov, s ktorými rozhodne nešliapnete vedľa.
Foto: 

Ak si to vyžaduje vaše postavenie, chodíte na pohovory, mávate pracovné stretnutia či rokovania, nesmie vám chýbať kostým, dokonca niekoľko kostýmov. „Jednofarebný sivo-čierny, čierny, tmavomodrý alebo tmavozelený, prípadne tmavofialový,“ ozrejmuje poradkyňa životného štýlu Sandra Bikárová výber farieb. Nesmieme zabudnúť ani na vhodnú blúzku, bielu či krémovú. Kostým ozvláštni kvalitná šatka alebo šál. Kabelka sa dnes považuje prevažne za módny doplnok, no žena by mala mať aspoň jednu čiernu alebo klasickú hnedú, nezdobenú, ktorú dokáže zladiť ku všetkému.

I keď módni dizajnéri pripúšťajú rozmanité farebné kombinácie, rovnaká farba kabelky a topánok by dnes mala byť úplnou samozrejmosťou. „Žena, ktorá chodí do práce, a chce vyzerať dobre a štýlovo, by to mala rešpektovať,“ hovorí poradkyňa životného štýlu. Vo voľnom čase môžete dať väčšiu voľnosť svojej fantázii.

Elegancia nevychádza z módy

Jednoduchá elegancia nikdy nevyjde z módy. To platí aj o obliekaní na spoločenské príležitosti. „Malé čierne šaty sú nesmrteľné,“ potvrdzuje poradkyňa známe módne pravidlo. Neurobíte chybu, ak si ich oblečiete na recepciu, párty, firemný večierok či na divadelné predstavenie. V šatníku by vám určite nemali chýbať ani jedny dlhé spoločenské šaty. „Na plesy, do opery, na balet či promócie alebo stužkovú,“ vymenúva, kam všade si treba obliecť večernú toaletu. V prípade koktailových šiat a večernej róby vynechajte na čierne lodičky a čierne kabelky.


Len tri doplnky!

Prezdobovanie oblečenia na pracovné i slávnostné príležitosti početnými doplnkami je vyslovene out. Pri výbere tých vhodných pamätajte na staré dobré – menej je niekedy viac. „Vo všeobecnosti by žena mala mať na sebe maximálne tri doplnky,“ tvrdí poradkyňa. A čo sa za doplnok v pravom zmysle slova považuje? „Okuliare, kabelka, náušnice, náhrdelník, prsteň a hodinky,“ vymenúva. Pozor! V prípade kabelky však máme na mysli dizajnovú, farebnú, a nie klasickú zladenú k topánkam. Vhodne voľte aj dĺžku sukne. Sukňa ku kostýmu by mala byť po líniu kolien, u mladších žien aj nad kolená, šaty na veľmi formálne spoločenské podujatia, kde si to osobitne vyžaduje dress code, by mali byť až po zem.  

Obľúbené džínsy

Rifle sú oblečením na voľný čas, život si bez nich ani nevieme predstaviť. Módne trendy ich povýšili na úroveň módnej ikony a so štýlovým topom, sakom či tričkom vyzerajú dobre, no vaša profesia a postavenie určujú, či si ich obliecť, alebo nie aj do práce. V umeleckej brandži sú bežné a obľúbené. Niektoré firmy – banky, poisťovne, medzinárodné spoločnosti – však predpisujú prísny dress code a džínsy v ňom zvyčajne nemajú svoje miesto, prijateľné sú len na neformálne príležitosti.

Každá žena by si vždy mala vybrať to, čo sa jej páči, v čom dobre vyzerá, ale, samozrejme, mala by brať do úvahy vhodnosť príležitosti, a nie to, čo je práve v móde.

Aké oblečenie voliť?

Umelecký typ: geometrické vzory na šatách i doplnkoch, dlhé sukne, prírodné materiály, topánky na nízkom opätku, extravagantné doplnky a topánky, „hand – made“  šaty, doplnky.
Romantický typ: volániky, čipky, kvietočky, bodky, hodvábne materiály, perly, jemné šperky, balerínky, nízky, ale úzky opätok.

Manažérsky typ: blúzky, saká, kostýmy, púzdrové šaty, vysoké lodičky, rovné jednoduché línie, jednofarebné látky. Korzety, jemné šperky, perly.

Športový typ: tenisky, nohavice, tričká, mikiny, svetre, blúzky košeľovitého pánskeho strihu, rifle, nízke širšie opätky .

Sexi typ: jednofarebné vzory šiat alebo naopak extravagancia, jeden – dva výrazné doplnky,  korzety, kostýmy, vysoké úzke opätky, priliehavé oblečenie, výrazné presné strihy, púzdrové šaty, výstrihy, jediný typ, ktorému sa hodia minisukne.

Autor: MÁRIA GYURÁNOVÁ
Foto: Shutterstock

- - Inzercia - -