Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Mýty v základnej starostlivosti o pleť

august 27, 2010 - 13:21
Každodenná ranná a večerná staroslivosť o pleť by mala byť súčasťou života každej ženy rovnako ako obliekanie sa či umývanie zubov. Každá žena by si mala nájsť desať minút ráno aj večer. Naša pleť si všetko pamätá a na to by sme nemali zabúdať!
Foto: 
Keď prídeme večer z práce a sme unavené, mali by sme si uvedomiť, že aj náš ochranný orgán – koža je po celom dni unavená tiež. Pôsobilo na ňu množstvo nečistôt a voľných radikálov, od ktorých by sme ju mali očistiť. Pridajme k tomu ešte elektrosmog z počítača alebo decht a dym, ak ste milovníčkami cigarety. Klimatizované miestnosti vám tiež nepridajú na kráse. Povedzme si pravdu, naša pokožka to s nami nemá ľahké.

Ako pleti pomôcť večer?
Základom večernej starostlivosti sú dva prípravky – čistiace mlieko alebo gél, ktoré otvárajú póry a z prvej vrstvy pokožky odstránia nečistoty. Sandra z Poradenského centra krásy odporúča používať čistiaci gél, ak máte zmiešaný až mastný typ pleti a mlieko na suchý a citlivý typ. Druhým krokom je tonikum, ktoré uzavrie póry. Pozor, tonikum a pleťová voda nie je to isté! Tonikum uzatvára póry a vyrovnáva PH. „Neverte moderným prípravkom tzv. 2 v 1. Jeden prípravok predsa nemôže robiť dve protichodné veci – póry otvárať a zároveň zatvárať,“ upozorňuje Sandra. Vzniká riziko, že póry zostanú otvorené a do pleti sa zanesie viac nečistôt a stratí svoju ochrannú funkciu. „Tak ako denne používame zubnú kefku a pastu, rovnako by sme mali siahať aj po čistiacom mlieku a toniku, a to ráno aj večer,“ upozorňuje Sandra. Predstavte si, že by ste si neumyli zuby týždeň, ako by to vyzeralo?

Nielen večer, ale aj ráno
A prečo? Počas celej noci sa pokožka obnovuje a vylučuje na povrch nečistoty, čo sa ráno prejaví zvýšenou tvorbou mazu. „Ak ráno neodstránime všetky nečistoty, tak naša pokožka pracovala celú noc zbytočne,“ upozorňuje. Tento proces je prirodzený a prebieha v každej pokožke automaticky. My by sme ho mali však podporiť. Mnoho žien očakáva, že mydlo a čistá voda sú postačujúce. Ďalší omyl! Táto predstava sa dá prirovnať k umývaniu mastného riadu čistou vodou. Nezabúdajte ani na očný krém či gél, ktoré sú špeciálne určené na starostlivosť o tenkú pokožku v okolí očí. „Gél na vačky a opuchy pod očami a krém na vrásky a kruhy,“ odporúča Sandra. Ďalšou kapitolou je denný krém,ktorý je ochranou pre pleť a mal by obsahovať ochranný faktor. „Najlepšie je, ak nie je na báze vody, nemôže tak totiž pracovať so žiadnymi v tuku rozpustnými vitamínmi ako A, C a E,“ upozorňuje na problém, s ktorým sa ženy siahajúce po krémoch na báze vody môžu stretnúť. Mnohé ženy si totiž myslia, že krém na olejovej báze bude mastný.

Paradoxne ten na báze vody je hustejší a ten na báze oleja je jemnejší a rýchlo sa vstrebáva, a tak pleť dostáva dostatok živín. Nebojte sa ani kombinácie denného krému a mejkapu. Dnes je už väčšina denných krémov vyrobená tak, aby sa na ne ľahko dal naniesť mejkap. Ak má žena po jeho nanesení fľaky, nie je problém v kréme, ale v jej pleti. „Ak sa krém nevpíja, pleť je v hĺbke zanesená,“ odhaľuje problém skúsená kozmetická poradkyňa. „Bez denného krému je ako byť bez šiat, je to pre nás ochrana a vrstva, ktorá oddeľuje naše vnútro od vonkajšieho sveta,“ prirovnáva Sandra. Denný krém kozmetickí poradcovia odporúčajú používať čím skôr. Niektoré krémy sú rozdelené aj podľa veku a vtedy krém spravidla za pleť niečo robí, umelo vytvára  na pleti určitý efekt. „Tak ako každý deň jeme, aj naša pleť potrebuje každý deň živiny. Keď sa o ňu prestaneme starať, akoby sme prestali jesť,“ hovorí Sandra. A ako dlho by sme sa teda mali o seba starať? Je to jednoduché – celý život.

Nejde o vek, ale o typ pleti
Mýty o tom, že by sa krémy mali používať až od dvadsaťpäťky, sú už tiež prekonané. „Nie je určitý vek, odkedy treba očný gél či krémy používať. Len čo začnete pracovať, ste aktívna, máte stres, pokojne aj od dvadsiatky,“ dodáva. Čím skôr začneme pleti dodávať vitamíny, tým dlhšie zostane mladá. Nočný i denný krém sú investíciou do mladosti. Pri výbere siahnite hlavne po prípravku, ktorý je vhodný na váš typ pleti a je na prírodnej báze. Prípravky na chemickej báze majú kozmetiku zväčša rozdelenú aj podľa veku, ale toto delenie nemusí byť dostatočné a presné.

Raz do týždňa
Ak vás večer čaká dôležitá schôdzka a po celom dni v práci cítite, že vaša pleť je unavená, siahnite po peelingu. Je okamžitou pomocou pre pokožku. Túto možnosť však nevyužívajte denne! Pokožka má totiž svoj životný cyklus a nemali by sme do neho zasahovať každý deň. Raz do týždňa si doprajte relax s hĺbkovou čistiacou a hydratačnou maskou. Hĺbkové čistiace masky čistia práve tretiu vrstvu a ničia ložiská vyrážok, uhrov alebo mílií. Hydratačná maska dodá pleti vitamíny. „Sú ženy, ktoré chodia na kozmetiku raz do mesiaca alebo raz za pol roka. Z hľadiska efektivity je to úplne zbytočné,“ dodáva Sandra. Na trhu existujú aj zlupovacie masky, ktoré vyberajú z prvej vrstvy nečistoty. „O týždeň je to však späť, lebo sme sa nedostali do tretej vrstvy,“ konštatuje skúsene mladá brunetka.

Mydlo ani detská kozmetika určite nie!
Tak ako dokážeme svojej pleti pomôcť, vieme si ju aj poškodiť, a to nesprávnym výberom prípravkov. Jej PH poškodzujeme častým používaním peelingu, chemickou kozmetikou alebo vytláčaním vyrážok. Kozmetika na pleť by nemala obsahovať žiadny alkohol ani silné parfumácie. „Klasické mydlo narušuje ochranné vrstvy pleti a pleť sa rýchlejšie zanáša,“ hovorí so zimomriavkami skúsená kozmetická poradkyňa. Mnoho žien s citlivou pokožkou siaha po detskej kozmetike. Je to samostatná kapitola a mnoho žien má pocit, že keď majú citlivú pokožku, sú pre ne detské prípravky to pravé. Omyl, detská kozmetika nedokáže dať dospelej pleti potrebné vitamíny, vyčistiť ju, ani vyrovnať jej PH na potrebnú úroveň.

Recepty starých mám
Uhorka nakrájaná na plátky, droždie, mlieko či lyžičky proti opuchnutým očiam. Na recepty starých mám hovorí Sandra Bikárová iba to, že pred päťdesiatimi rokmi bolo iné ovzdušie, menej áut, menej stresu a neboli ani počítače. Uhorky, droždie, mlieko. Všetko mali domáce, a nie kupované v hypermarkete a pestované s hnojivami a pesticídmi. Nie je dobré dať si na pleť uhorku z obchodu. Modernejšou metódou od tých, ktoré používali naše staré mamy, je užívanie antikoncepčných tabletiek. Väčšina žien si myslí, že antikoncepcia je dobrá na stav pleti. „Utlmí len povrchové prejavy, no problémy ostávajú pod povrchom,“ dvíha varovný prst Sandra. Vyrážka znamená, že sa niečo v organizme deje. „Ak si ju nájdete, cez noc si dajte na ňu čistiacu masku,“ radí. Zabudnite na zubné pasty, kvapku alpy ak nechcete mať ráno fľak alebo otvorený pór či chrastičku.

Autor: MÁRIA GYURÁNOVÁ
Foto: Shutterstock


- - Inzercia - -