Dnes je streda, 25.november 2020, meniny má: Katarína
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

S humorom sa dá všetko zvládnuť

apríl 09, 2010 - 14:54
Prvá dáma Českej republiky Livia Klausová predstavila v Bratislave svoju knihu rozhovorov Smútkom neobťažujem. Opäť sa potvrdilo, že na poste manželky prezidenta stojí mimoriadne inteligentná, sčítaná a rozhľadená žena so svojským zmyslom pre humor.
Narodili ste sa v Bratislave, ale vyrastali ste aj v Tatrách, ku ktorým máte vrelý vzťah. Čo poviete na to, že dnes hrozí niektorým častiam našich veľhor rozpredaj na lukratívne stavebné pozemky?
Pozrite sa, som manželka prezidenta Českej republiky, takže sa nemôžem miešať do  slovenskej politiky, mohlo by sa to chápať ako zasahovanie do vnútorných záležitostí. Mohla by som vám porozprávať o svojom osobnom vzťahu k vašim krásnym Tatrám. Napríklad o tom, akou veľkou a bolestnou katastrofou bolo pre mňa, keď víchrica strhla časť nádherných lesov v Starom Smokovci. Ale na to, čo sa dnes deje s Tatrami, by som reagovala určite vtedy, keby som bola Slovenkou, a to vy ako Slovák pokojne môžete. Teda sa vás spýtam, keďže tu žijete, aký máte na to názor?

No ja s tým zásadne nesúhlasím, aby sa v pásme zvýšenej ochrany stavalo.

No vidíte, keď s tým nesúhlasíte, tak to poriadne nahlas hovorte a povedzte aj to, prečo s tým nesúhlasíte a ako inak sa má riešiť táto situácia. Je to vaše občianske právo.

V knihe rozhovorov Smútkom neobťažujem, ktorú dnes budete podpisovať svojim čitateľom, ste so svojím manželom Václavom Klausom zachytená ešte ako dieťa na masovej fotografii. Vtedy ste o sebe nevedeli. Veríte tomu, ako logicky uvažujúca ekonómka, že existuje čosi ako predurčenie, osud, že ste sa jednoducho museli stretnúť?

Verím, že je niečo nevysvetliteľné medzi nebom a zemou, a nielen pre toto jedno, azda osudové stretnutie. Ono to môže byť aj náhoda, ale na druhej strane, bývali sme s Václavom v jednej časti Prahy, mali sme aj vďaka rodičom vrelý vzťah k literatúre a hudbe a spoločne sme chodili do detských umeleckých súborov. Ale mám zo svojho života v pamäti aj také veci, ktoré sa len obyčajnou pravdepodobnosťou vysvetliť nedajú.

Dá sa povedať, že vám váš manžel učaroval hlavne intelektom a tým, že nebol klasickým typom nápadníka, ale že ste ho k oltáru tak trošku dovliekli za rukáv...?
Týmto že by mi učaroval? No, ak je to v mojej  knihe napísané, tak to bude pravda! (smiech)  Vedel o všetkom dlho, pútavo rozprávať. Všetky dievčatá sme ho počúvali so zatajeným dychom...

Ako manželka prezidenta ste sa určite dostali pri návštevách exotických krajín do nepredvídateľných situácií, ktoré sa týkali miestnych zvykov a obyčajov, môžete spomenúť najzvláštnejšiu príhodu?
Radšej poviem to, čo vám pomôže prežiť v situáciách, ktoré hrozia faux-paux. Je to zásada, ktorú ma učili moja slovenská krstná mama aj babička. Veľmi jednoduchá rada: Správaj sa prirodzene, keď nevieš, tak sa spýtaj, a to najdôležitejšie – zachovaj si za každých okolností zmysel pre humor. Lebo keď sa aj tá najnepríjmnejšia vec vezme s humorom, tak sa to dá prežiť a všetci rýchlo zabudnú na niekoho chybičku.

Už od malička ste ponorená vo svete umenia. Nepremýšľali ste niekedy nad iným povolaním ako chladnou ekonómiou, čím vám vlastne tak počarila ?

Ja som chcela byť pôvodne pani učiteľkou a paradoxne ma práve môj učiteľ nasmeroval k terajšiemu povolaniu – ekonómii. Ale poviem vám, nikdy som to neoľutovala.

Súhlasili by ste s vetou, že za polovicou úspechu vplyvných mužov, a teda aj politikov, sú ich ženy.
Vravíte, že za polovicou? Ja si myslím, že za viac ako polovicou! (smiech)

Ak sa váš manžel prezident Českej republiky Václav Klaus rozhodne spísať veľký memoárový životopis, budete mu pri práci pomáhať?
Ja si myslím, že v tejto oblasti mu nemusím vôbec pomáhať. Niekedy si hovorím, ako si len ten Klaus môže všetko tak dobre pamätať! Môj muž má pamäť nielen na čísla, fakty, miesta, ale aj na konkrétne dejinné udalosti. Ja si ani zďaleka toľko nepamätám. Mám však pamäť na príjemnú atmosféru, farby, chute, vône. Obaja si dobre pamätáme rôzne veci, takže sa skvele dopĺňame.

Autor: ANDRIJAN TURAN
Foto: Tony Štefunko

- - Inzercia - -