Dnes je utorok, 01.december 2020, meniny má: Edmund
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Z pôrodnice do práce

máj 12, 2010 - 13:43
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva a bývalá rozhlasová a televízna redaktorka Zuzana Čižmáriková sa krátko po pôrode začala objavovať na obrazovke a podávať informácie verejnosti. Doma ju zatiaľ čaká nedávno narodený synček. Zvláda dojčenie medzi tlačovkami?

„Práca hovorkyne je nevyspytateľná. Ráno nikdy neviem, čo sa stane. Nemôžem si plánovať stretnutia, pretože tie sa odvíjajú od tém, ktoré v rezorte riešime, a moji priatelia si už zvykli, že jednu kávu dokážem preložiť aj päťkrát,“ vysvetľuje hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková, ktorej však pribudla milá starosť navyše. Pred dvomi mesiacmi sa jej rodinka rozšírila o prvorodené bábätko, ale hovorkyňa z televíznej obrazovky nezmizla.

Práve naopak, krátko po pôrode synčeka Petra už zarezáva v úrade. Zuzana Čižmáriková tvrdí, že materstvo zvláda aj vďaka svojmu šéfovi ministrovi Richardovi Rašimu, ktorí si ju chcel nechať po svojom boku. „Dohodli sme sa s ministrom, že nepôjdem na materskú dovolenku, pracujem aj naďalej, ale odbieham si domov na mliečne desiate,“ vysvetľuje s úsmevom mladá mamička a dokonca jej šéf navrhol aj možnosť baby pracoviska. Mladá hovorkyňa teda zvláda náročné povolanie aj synčeka a s ministrom sú vraj zohratý pár. Zuzana sa totiž počas svojej novinárskej kariéry venovala zdravotníckym témam v Slovenskom rozhlase aj v Slovenskej televízii ako redaktorka.

„Táto problematika mi bola vždy blízka. Možno i preto, že som ešte ako dieťa vždy túžila byť lekárkou. Navyše ako novinárka viem, kto akú informáciu potrebuje,“ hovorí Zuzana Čižmáriková a dodáva, že najnáročnejšie na práci hovorcu je, že musí byť dvadsaťštyri hodín v pohotovosti a vždy poruke ministrovi. Majú dohodnuté aj nejaké tajné znamenia počas zverejňovania správ, ktoré neodhalia ani novinári? „Funguje medzi nami očný kontakt a počas tlačovej besedy si píšeme odkazy na papieriky a posúvame si ich po stole,“ smeje sa hovorkyňa, ktorej sa najlepšie pracuje pod stresom a preto si rýchlo privykla na neustálu pohotovosť.

V práci zažíva aj nepríjemné chvíle, ktoré však z pozície svojho postu musí zvládať. „Najťažšie sa mi komunikovala tragédia na železničnom priecestí v Polomke. Vedela som, že novinári budú vyžadovať čo najviac informácií, ale chápala som i to, že ľudia potrebovali práve vtedy čo najviac súkromia a čas pre svoje rodiny. Úvod prasacej chrípky a panika, ktorá vtedy vypukla, boli tiež veľmi zložité témy,“ prezrádza Zuzana Čižmáriková. Teraz sa však po namáhavej práci môže tešiť na svoju rodinku, o ktorej hovorí, že je pre ňu najdôležitejšia.

Supermamy s kariérou?
Niektoré mamičky dilemu medzi kariérou a dieťaťom neriešia. Jednoducho materskú dovolenku neuznávajú. Sú to najmä známe mamičky, ktoré o svojich deťoch tvrdia, že sú veľmi poslušné a preto im nerobí problém zvládať povinnosti aj výchovu dieťa. Odchádzajú od neho už po pár týždňoch.
Po štyroch mesiacoch

Keď sa mladá speváčka Mária Čírová objavila len šesť týždňov po pôrode na ankete Slávik, kde mimochodom získala titul Skokan roka, všetci obdivovali jej štíhlu líniu. Mária tvrdila, že za to môže jej synček Hugo, ktorý je veľmi zlaté a poslušné dieťa. Dlho sa pri ňom neohriala a po dvoch mesiacoch začala koncertovať a vystupovať na rôznych podujatiach. Po štyroch mesiacoch už vhupla na moderátorské kreslo a rozbieha kariéru na televíznej obrazovke. Stala sa jednou z tvárí relácie L.O.V.E. na televíznej stanici Doma.
Po dvoch mesiacoch
Herečka známa zo seriálu Ordinácia v ružovej záhrade Monika Hilmerová len koncom augusta minulého roka porodila a už v októbri sa objavila opäť na nakrúcaní. Medzi klapkami herečka odbiehala dojčiť svoju dcérku Zaru. Kým ona nakrúca, o Zaru sa stará jej manžel Jaro Bekr, alebo im na pomoc prídu starí rodičia.  
Po mesiaci
Ani herečka Michaela Čobejová si materskú dovolenku dlho neužila, mesiac po pôrode bola opäť na pľaci a začala nakrúcať nové časti seriálu Ordinácia v ružovej záhrade spolu s dcérkou Táničkou, ktorá v seriáli aj účinkuje.

Po mesiaci
Moderátorka Aneta Parišková sa len mesiac po pôrode opäť vrátila na televíznu obrazovku. Do práce chodila so synom Dankom, kde mala dokonca aj prebaľovací pult. V jej prípade sa povrávalo, že ako mamička, ktorá musí sama vychovávať dieťa, si nemôže nechať ujsť takú pracovnú príležitosť.

Autor: ANNA BOČKOVÁ
Foto: archív

- - Inzercia - -