Dnes je streda, 12.máj 2021, meniny má: Pankrác
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Princ Philipe, vojvoda z Edinburghu (90)

júl 06, 2011 - 13:27
Pred pár dňami oslávil manžel kráľovnej Alžbety neuveriteľných deväťdesiat rokov, no všetci sme sa zhodli v tom, že princ Philip stále nepatrí do starého železa. Aj keď na rodinnej oslave priznal, že už pociťuje únavu a najradšej by si len užíval domácu pohodu, jeho povestný humor ho neopúšťa. „Cítim, že sa blížim k dátumu spotreby,“ povzdychol si svojsky na margo gratulácií k jubileu.
Foto: 
Staručký vojvoda žije usporiadaným životom s kráľovnou, ktorú si vzal za ženu v roku 1947. Ich súkromný partnerský život nikdy nepatril ku škandalóznym, zato nekonvenčné správanie princa Philipa počas oficiálnych ceremónií pravidelne poburuje celý svet. Málokto však vie, že zo svojských výrokov nedávneho oslávenca má vždy hlavu v smútku predovšetkým samotná Anglická kráľovná.

Pourážal už kade koho
Svojské knieža má totiž na rováši množstvo veselých príhod, ktoré sú obrazom jeho typicky anglického humoru. "Ak sa chcete dnes naučiť ovládať televízny prijímač, musíte sa s tou vecou prakticky pomilovať," povedal šľachtic celkom vážnym tónom na oslave päťdesiateho výročia udeľovania ceny za dizajn, ktorá nesie jeho meno. "Televízie majú ovládací panel v spodnej časti, takže vás donútia sadnúť si na podlahu. A keď si chcete niečo nahrať, tak nahrávacie zariadenie je úplne dole, takže skončíte ležiac na podlahe s baterkou v zuboch, v jednej ruke lupu a v druhej návod na ovládanie, "rozčuľoval sa Philip pred dizajnérmi, čím vlastne znehodnotil ich tvorivú prácu. Svojej manželke dvihol tlak tiež pri príležitosti vyhlásenia nezávislosti Kene ešte v roku 1963. Počas slávnostného spúšťania britskej zástavy sa obrátil na kenského vodcu boja za nezávislosť Joma Kenyattu a spýtal sa ho: „Ste si istý, že to chcete urobiť?“ A bol oheň na streche. Prítomní členovia kráľovskej delegácie však šokovanému vodcovi vysvetlili, že išlo iba o ďalší pokus o žart zo strany prostorekého monarcha. Napriek tomu, že vojvoda svojimi poznámkami celý život provokoval svoju urodzenejšiu polovičku, tá pri nedávnej oslave jeho narodenín nad starými príhodami napokon len mávla rukou a manželovi udelila titul Lord vysoký admirál námorníctva, ktorý ona má ona sama od roku 1964.

Obľúbený dedko
Svoje vnúčatá a štyri deti si však Philip udobrovať na rozdiel od partnerky nikdy nemusel. Výborne si rozumie s každým z nich. Tak napríklad pred štyrmi rokmi si absolútne získal princa Harryho (26), ktorého si verejne zastal po tom, ako sa opil do bezvedomia a prichytil ho pritom bulvár. Mladý princ preflámoval noc a po záťahu nedokázal ani vojsť do auta. "Kým sa princ Harry nasledujúce ráno presne a riadne objaví v službe, treba chlapca nechať na pokoji. Doteraz to mladý vždy zvládol," vyhlásil vtedy chápavý starý otec, ktorý vraj nebol v mladosti o nič poslušnejší. Málokto však vie, že takmer storočný Philip je v skutočnosti skrytý umelec. Jeho maliarske nadanie si mala možnosť verejnosť prezrieť iba nedávno, kedy uverejnil obraz vlastnej manželky, ktorú ešte v roku 1965 namaľoval. Dielo s názvom Kráľovná pri raňajkách zachytá Alžbetu sediacu v jedálni na hrade Windsor ako si ráno číta noviny a pred ňou leží bochník chlebu a pohár so zaváraninami. Po odhalení romantického obrazu teda nemohla mať verejnosť o kniežati inú, než pozitívnu mienku, ako tomu bolo v podstate aj donedávna. Jeho duchaplné výroky totiž väčšina ľudí napokon vždy zobrala s nadhľadom. Pred pár týždňami bol ale nakrútený nový televízny dokument, ktorý tohto navonok milo pôsobiaceho princa označuje za vraha. Snímka, ktorú z vlastných peňazí zafinancoval Mohamed Al-Fayed, otec milenca princeznej Diany, ktorý zahynul pri tragickej nehode spolu s ňou. Vo filme Nezákonná vražda je dokonca princ Filip označený za psychopata a gankstera s korunkou na hlave. Nezostalo však len pri tom. V snímke je manžel kráľovnej označený za objednávateľa vraždy všetkými milovanej Diany. Táto kauza je však ešte stále pomerne čerstvá a tak kráľovský dvor stále zvažuje, aké vydá oficiálne stanovisko. V kuloároch je však všetkým jasné, že ide len o nehanebnú intrigu a snahu poškodiť dobré meno.

Autor: Veronika Vandrašeková
Foto: ISIFA

- - Inzercia - -