Dnes je piatok, 16.apríl 2021, meniny má: Dana, Danica
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Z modelky a návrhárky sa stala fotografka!

október 28, 2010 - 14:29
Niekdajšia Miss Universe Lucia Senášiová (26) a ešte stále pomerne nová tvár spomedzi slovenských módnych tvorcov opäť prekvapuje. Všestranne nadaná kráska totiž zhruba pred pol rokom rozšírila svoje tvorivé schopnosti o fotografiu.
Foto: 

Ak rozmýšľate nad tým, že by ste sa chceli nechať zvečniť nejakým šikovným fotografom, no neviete, na koho sa môžete obrátiť, STAR odporúča Luciu Senášiovú. Ak ste to ešte nepočuli, bývalú manekýnku už nestretnete pózovať pred objektívom, ale postávať za ním. Po dlhoročných skúsenostiach z rôznych fotení sa rozhodla, že svoje nadobudnuté znalosti využije v tvorbe vlastných fotografií, na ktorých pracuje už niekoľko mesiacov. „S modelingom som už dávnejšie skončila a teraz sa venujem najmä všetkému za objektívom. Práci súvisiacej s kreativitou. Takže teraz by som chcela ja ukázať tie krásne ženy podľa mojich predstáv, ako ich vidím,“ prezradila exkluzívne STAR-u začínajúca fotografka.

Ježiško jej splnil sen
„Začala som s fotením asi pred pol rokom. Na Vianoce som dostala fotoaparát a vtedy ma to vlastne tak chytilo, pretože som mala konečne možnosť vyskúšať to. Takže ešte je to také čerstvé,“ spomína na svoje fotografické začiatky Lucka, ktorá svoju novú životnú etapu spoza objektívu rozhodne neberie na ľahkú váhu. Ako poctivý začiatočník nakúpila si množstvo náučnej literatúry, vďaka ktorej sa vo fotografii stále zdokonaľuje. „Nakúpila som si strašne veľa kníh o fotení, retušovaní a všetkom, čo s tým súvisí, a pokiaľ by sa mi podarilo dostať sa v tomto fotografickom priemysle do povedomia a zaradiť sa medzi profesionálnych fotografov, tak možno začnem rozmýšľať aj o cieľoch do budúcna, ale teraz určite nič neplánujem,“ konštatuje skromná kráska, ktorá sa spočiatku preslávila tým, že obdržala korunku krásy.

Neskôr sa iba s prácou modelky neuspokojila a istú súťaž krásy dokonca sama usporadúvala. Po tejto skúsenosti ale zistila, že vo svojich predstavách má množstvo zaujímavých návrhov na vytvorenie vlastnej odevnej kolekcie, a tak si osvojila prívlastok módna návrhárka. Dnes si vlastné modely navyše aj sama fotí. Tak tomu sa hovorí komfort. „Bol to môj dlhodobý sen, pretože všetko, čo sa týka módy, ma láka a vždy som k tomu inklinovala. A toto bolo jedno z toho. Samozrejme, že fotenie sa spája aj s tými modelmi a všetkým, čo sme doposiaľ robili. Už sme to začali so sestrou tak kombinovať, že sme si fotili svoje kolekcie, ale tiež líčili a robili svoj styling. A proste sme sa dostali k takému komplexnému dotvoreniu celkovej produkcie.“

Z hobby sa stala práca
Za to, že Lucke ide fotenie iných modeliek doslova od ruky, môžu predovšetkým jej dlhoročné skúsenosti s pózovaním pred objektívom. „Ja som robila modeling od 14 rokov, takže takíto ľudia majú väčší predpoklad na to, že sa raz postavia za objektív. Je dokonca viacero modeliek, ktoré začali neskôr samy fotiť. Myslím si, že baby, ktoré sa v tom pohybujú a vidia, ako ich fotia a ako sa to celé tvorí, majú rozhodne väčší potenciál následne začať fotiť. Na rozdiel od úplných samoukov, ktorí si musia od začiatku všetko vymýšľať sami,“ zamyslela sa brunetka nad tým, ako to v zákulisí modelingového priemyslu vlastne funguje. Keďže ona sama sa stala tvárou tisícok fotografií, pri tematickej tvorbe svojich autorských snímok využíva nielen kreativitu, ale tiež osvedčené metódy. Rozhodujúce slovo je ale vždy na modelke, ktorú práve fotí.

„Tematicky sa vždy rozhodujem na základe dievčaťa, ktoré fotíme. Pretože každá je niečím iným výnimočná, významná. Napríklad pri fotení Žanety som bola presvedčená o tom, že ide o funny, crazy babu, a tak sa mi úplne hodila do takéhoto farebnejšieho prostredia. Záleží to od daného typu osobnosti, ktorú keď fotím, tak sa snažím aspoň trošku ju spoznať, aby sme vedeli, akým smerom sa spolu uberieme,“ pokračovala zanietene, pričom okamžite dokončila myšlienku: „Lebo je to, samozrejme, aj o tej modelke, to nie je len o fotení. Samozrejme, keď stojí pred objektívom supermodelka, tak je to úplne niečo iné. Keď vie pózovať, tak dodá tej fotke úplne iný šmrnc, a preto sa musí cítiť super aj rovno na fotení.“

Veľkú radosť má najmä v posledných dňoch Lucia Senášiová predovšetkým z toho, aký výborný ohlas má na svoju najnovšiu prácu. Aj keď si spočiatku myslela, že pôjde predovšetkým o koníček, dnes už fotením dokáže inkasovať prvé zárobky. „Už prišli aj prvé ponuky na fotenie a pomáha mi vlastne aj Facebook, kde sa ozývajú baby. Najskôr som si myslela, že to bude len tak akože, ale keď som videla, že tá práca sa ľuďom naozaj páči a sú schopní vynaložiť aj svoje úsilie a peniaze, tak som si povedala, že to treba určite využiť, pretože každá koruna je dobrá,“ povedala na záver rozhovoru zrejme najkrajšia fotografka u nás.

Autor: VERONIKA VANDRAŠEKOVÁ
Foto: DAKA, archív L.S.

- - Inzercia - -