Dnes je piatok, 30.október 2020, meniny má: Šimon, Simona
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Svojich čitateľov chcem dostať do rozpakov

jún 19, 2014 - 21:59
Kniha Semester zakomplexovaného sviniara je prvotinou spisovateľa MAJA KLUVANCA. Kto je tento spisovateľský objav roka a kde našiel pravdu právd?
Onedlho vyjde vaša knižná prvotina. Spisovatelia často hovoria o tom, aký neuveriteľný pocit je vidieť svoje dielo konečne dokončené a v knižnej väzbe. Prežívate to aj vy tak dramaticky?
Som asi dosť nevďačný literárny otec, lebo myšlienky už mi lozia po druhom románe, zatiaľ čo ten prvý nechávam žiť jeho vlastným životom. Navyše, dôležitejší než sama knižka je čitateľský zážitok človeka, ktorý ju vezme do ruky. A ja chcem svojho čitateľa nielen zabaviť, ale aj poriadne povykrúcať a dostať do rozpakov, aby sa červenal až za ušami! 
 
Knižka je o vysokoškolskom živote. To ste ju začali písať už na škole? Alebo vznikala roky po ukončení štúdia?
Kniha bola napísaná skoro desať rokov po tom, čo som promoval. Prvé tri štvrtiny som napísal v roku 2010 asi za štrnásť dní. Bolo to intenzívne, takmer nepretržité klopanie do klávesnice. Zvyšok som sa odhodlal dokončiť až minulý rok a znova mi to zabralo štrnásť dní, počas ktorých som okrem písania nerobil takmer nič iné. Takže vznikala štyri roky, ale ak beriem čistý čas písania, bola hotová za štyri týždne. Išlo to teda zároveň rýchlo aj pomaly. Asi preto, že sa pýtala von sama, akurát potrebovala postupne dozrieť. 
 
V knihe opisujete „Pravdivý príbeh o tom, ako prísť o panictvo, prežiť nástrahy vysokoškolského života a preraziť vo svete médií – a to všetko za menej ako tisíc dní...“  Tisíc dní nie je zas až tak veľa... Ako veľmi ste „pravdivý príbeh“ vyfabulovali? Je to váš vlastný príbeh?
Ak kúzelník prezradí, ako robí svoje kúzlo, už to nebude kúzlo. Môžem povedať len toľko, že dej v hrubých obrysoch vychádza zo skutočných udalostí: chodil som na výšku, býval na intráku, spoznal pár správnych chlap(c)ov, naháňal sexi babenky, pracoval v médiách... No a potom je tam samozrejme určitá poetická licencia. A to by ste sa čudovali, čo všetko sa dá stihnúť za tisíc dní. Veď na niektoré extra príjemné veci stačí niekedy aj tridsať sekúnd...
 
Vyštudovali ste žurnalistiku a nemčinu, no okrem novinárstva ste vystriedali i iné povolania. Opustili ste mediálny svet, lebo sa vám znechutil? 
Odjakživa som rád pracoval s textom, ale nikdy som nevedel, prečo to tak je. Najprv som písal do novín, potom som sa chvíľu venoval vede a nakoniec som skončil pri beletrii. Dnes už viem, že to súvisí s hľadaním pravdy, tej s veľkým P. Takej, ktorú nenájdete v televíznych novinách ani hrubých teoretických spisoch, iba v literatúre. Je to pravda o ľudských srdciach. V jedinom srdci sa ukrýva celý vesmír, a to je dokopy všetko, čo ma dnes zaujíma.    
 
Ako sa knižka páči vašej manželke? Nešokovali ju niektoré farbisté opisy a šteklivé detaily?
Moja polovička je inteligentná, slobodomyseľná a moderná žena, rozumie mne aj môjmu dielu. Aj keď nad niektorými stránkami veru krútila hlavou... 
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
IVU VARÉNYI
Foto: red

- - Inzercia - -