Dnes je piatok, 30.júl 2021, meniny má: Libuša
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Talent má v rukách: Eva vyrobila záušnice pre slovenské Miss!

jún 04, 2014 - 08:17
Vždy vytŕčala z davu, už ako malá školáčka si šila veci do školy a učiteľky nad ňou len krútili hlavami. Dnes vytvára nádherné záušnice, ktoré dodajú iskru každej odvážnej žene. Jej šperky ste mohli vidieť, ako jediného zástupcu handmade tvorby, na Miss Slovensko 2014. Eva Vokounová nám prezradila ako sa jej to podarilo a koľko práce stojí za úspechom značky vlastnej značky...
Foto: 
Ako a kedy si začínala s tvorbou?
S tvorbou ako takou a umením som začala už ako maličká. Od piatich rokov som navštevovala výtvarný odbor na ZUŠ. A čím som bola staršia, tým viac ma bavilo niečo vymýšľať.. Takže som začala šiť a potom sa ma pani učiteľky v škole pýtali, či ma mama ráno videla, keď som išla do školy (smiech). Neskôr som sa venovala divadlu a umenie ma celkovo sprevádzalo a dúfam, že bude sprevádzať celý život.
 
Takže si rodený talent. Keby si sa do budúcna z nejakých príčin prestala venovať handmade, prijala by si rolu v nejakom divadelnom predstavení?
Neviem, či som rodený talent (smiech). Možno som len mala to šťastie, že som ten talent objavila. Samozrejme, rolu v divadle by som prijala hneď (smiech). Divadlo mi totiž krásne vonia a vďaka nemu môžem prežiť niekoľko životov, na jeho doskách...
 
Prečo si sa rozhodla pre tvorbu záušničiek?
Záušnica je v podstate veľmi starý šperk, ktorý sa, samozrejme v inej podobe, objavoval už v staroveku. Vždy som vytŕčala z davu a vždy ma priťahovali originálne a nezvyčajné vecičky, takže som sa jedného dňa rozhodla, že to skúsim vyrobiť a zrazu to bolo... Vznikli prvé záušnice a od tých čias sa ich snažím stále zdokonaľovať a vymýšľať niečo nové. Veľmi mi záleží aj na tom, aby záušničky boli nie len pekné, ale aj príjemné na nosenie, takže technológiu sa snažím stále rozvíjať a hľadať nové spôsoby výroby tohto šperku.
 
 
Vyrábaš originálne šperky, sú jedinečné a zaujímavé. Čo ťa inšpirovalo k práci s tak jemným materiálom ako sú pierka?
Pierka sú nádherný materiál! Milujem ich jemnosť, farebnosť, ľahkosť.. Pierko bolo odjakživa symbolom slobody a tá je pre mňa v živote veľmi dôležitá. To je aj dôvod prečo chcem a robím v živote to, čo ma baví, napriek tomu, že to teda nie je vôbec ľahké. Zaujímavosťou na pierkach je fakt, ktorý som si všimla na všetkých predajných trhoch ktorých som sa zúčastnila. Pierka naozaj priťahujú mužov! Bolo zvláštne ako sa pri mojom stánku zbiehali muži namiesto mojej cieľovej skupiny žien... Potom som však pochopila, čím to je... Ako som už povedala... jemnosť, nežnosť, sloboda, naproti tomu možno trochu rebélia, to sú vlastnosti. ktoré vidia muži na ženách so záušnicou. A to nie sú slová z mojich úst! Ja to ale vidím takto... Povedzme si úprimne, sme konzervatívny národ a na Slovensku si záušnicu na ucho nedá hocikto. Často krát sa bojíme dať si niečo „iné“ na seba, lebo čo by si o mne preboha ľudia pomysleli? Myslím si, že chlapi majú radi, ženy, ktoré sa cítia dobre, také aké sú a vyžarujú seba, svoje ja a nie niečo, čo sa od nich očakáva... Či so záušnicou, alebo bez.
 
Chodíš často na predajné akcie? Ako zvládaš priamy kontakt so zákazníkmi?
Skvele. Mám rada, keď sa ľudia tešia z mojich záušničiek a dokonca milujem aj keď sa pristaví ujo, ktorý svojej žene vysvetľuje, že sú to návnady na ryby (smiech).
 
Máš svoje obľúbené miestečko na tvorenie?
Obľúbené miestečko? Moja mama je zo mňa niekedy na nervy, pretože keď ma kopne múza, rozložím sa aj v obývačke na zemi, akoby som sa bála, že zabudnem, čo som chcela, kým sa presuniem na stôl (smiech). Snívam o takom miestečku a verím, že čoskoro sa mi podarí si ten sen splniť...
 
Tvoje záušničky sa objavili v Miss Slovensko 2014. Ako sa ti podarilo dostať handmade na takúto prestížnu akciu?
Miss Slovensko bolo jednoducho šťastie, kedy som bola v správny čas, na správnom mieste a stretla tých správnych ľudí, ktorým sa moja práca páčila... Takže ďakujem tomu tam hore, čo to zariadil a aj všetkým, ktorí mi to priali... Bola to krásna, zaujímavá, ale aj neľahká skúsenosť.
 
 
Aké boli ohlasy na tvoje záušničky po priamom prenose Miss Slovensko 2014?
Ohlasy boli veľmi príjemné a pozitívne, za čo som vždy naozaj vďačná a posúva ma to vpred. Najviac si asi vážim tie správy, v ktorých mi cudzí ľudia gratulovali, že som sa dokázala handmade dostať na Miss Slovensko... Stretla som sa totiž už aj so závisťou, čo je pre mňa veľmi zábavné, pretože zatiaľ mi naozaj nie je čo závidieť! To, že som sa dostala do nejakých českých magazínov neznamená, že som za vodou. Stále sa treba zlepšovať, stále sa treba posúvať vpred, vymýšľať a za tým je veľká kopa práce. A preto si veľmi vážim, keď mi ľudia prajú a myslia to úprimne.
 
Ako plánuješ ďalej zviditeľniť značku? Uvažuješ nad ďalšími fashion akciami?
Ak myslíte fashion akcie ako je Miss, jasné uvažujem, SNÍVAM, predstavujem si... Ale to, bohužiaľ, nejde lusknutím prsta. Vivien - handmade plánujem zviditeľniť kvalitou a originalitou záušničiek samotných, čiže prácou, prácou a zase prácou. Inak to nejde. Je to proste snaha o neustály rast. Mám napríklad už druhé logo a tretiu web stránku! Stále investujem všetko späť do nových, dôležitých záležitostí. Pretože všetko sa skladá z maličkostí a tie potom vytvárajú jeden celok. Tie maličkosti (ktoré ani z ďaleka nie sú lacnými záležitosťami), ako sú fotky, web, taštička do ktorej zabalím svoj výrobok atď., vytvárajú celkový pohľad mojich zákazníkov na značku.
 
Vyrábaš záušničky aj na zákazku podľa predstáv zákazníka?
Samozrejme, vyrábam. A veľmi rada. Ale je to časovo náročnejšie, takže v obdobiach, kedy chystám nejakú kolekciu, ako bolo pred Miss, sa to nedá jednoducho stíhať, takže musím buď odmietnuť, alebo zákazníčke navrhnúť, aby si počkala.
 
 
Motivovala by si nejako začínajúcich tvorcov na Slovensku aby išli za svojím snom?
Samozrejme! Hlavné je mať cieľ, víziu ale naozaj konkrétne ČO chcem dosiahnuť. Môže to byť jeden krátkodobý alebo nejaký dlhodobejší, väčší zložitejší cieľ. Dôležité je mať trpezlivosť, VEĽKÚ trpezlivosť a veľké lakte. Jednoducho nenechajte sa odbiť nikým a ničím, nenechajte sa znechutiť a dôverujte svojej práci, sebe samému. Je to veľmi, veľmi ťažké, lebo často krát zostanete sami a ľudia vám budú vravieť, že to nemá zmysel.Má, nemá? To už je otázka, na ktorú si musíte vedieť odpovedať vy sami. Riaďte sa tým, čo cítite, srdce neklame.Len treba vedieť počúvať a to vám poviem, nie je jednoduché. Samej mi to často nevychádza, ale nedám sa! Prajem vám veľa energie a radosti z práce ktorú máte radi. A veľa šťastia! To tiež budete potrebovať... 
 
 
Zdroj a foto: VIVIEN Handmade

- - Inzercia - -