Dnes je streda, 27.január 2021, meniny má: Bohuš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Tip na výlet: Slavkovský les - domov minerálnych prameňov

jún 27, 2014 - 14:17
Nedotknutá krajina u našich západných susedov – oblasť Slavkovského lesa ukrýva unikátne prírodné bohatstvo s rozlohou 606 m2. Už 40 rokov je chránená pred zásahmi človeka. Slavkovský les tvorí akýsi ostrov zelene a nedotknutej prírody uprostred geografického trojuholníka Karlových Varov, Mariánskych a Františkových Lázní. Z hlbín tohto výnimočného územia vyviera viac ako 160 prírodných minerálnych prameňov, známych tiež ako kyselky.
Foto: 
Toto tajomné miesto je rezerváciou svetového významu. Dôkazom jedinečnej prírody sú aj rašeliniská, oblasti mokradí a slatín či endemické rastliny, ktoré nikde inde na svete nenájdete. V minulosti bola obľúbenou loveckou lokalitou kráľa Karola IV., ktorý vraj objavil aj jeden z minerálnych prameňov a preslávil tak toto neobyčajné územie. 
 
 
Grünská Kyselka, predchodkyňa dnešnej známej minerálky Magnesie, je skutočne jedinečná. Jej výstup na povrch totiž prebieha skrz zvláštneho horninového podložia, takzvaného hadca. Kameň pretkaný žilkami a škvrnami vzdialene pripomína kožu hada. Vodu, ktorá sa ho dotkne, dokáže premeniť na prírodné bohatstvo. Práve vďaka nemu minerálna voda získava unikátny obsah horčíka. Zároveň má nízky obsah sodíka a je stredne mineralizovaná, čo je u minerálnych vôd bohatých na horčík ojedinelé. 
 
Výnimočné vlastnosti minerálnej vody sú zachované vďaka jej podzemnému pôvodu, ktorý ju zároveň chráni pred akýmkoľvek rizikom znečistenia. Zrážková voda z lesa preniká až do hĺbky viac ako 100 metrov vrstvami hornín, ktoré fungujú ako prírodný filter. Voda sa postupne obohacuje o oxid uhličitý, ktorý jej dodáva prirodzenú perlivosť. Znižuje jej pH a tým umožňuje, aby do vody prirodzene prenikali minerály z horninového podložia.
 
 
So stáčaním Grünskej Kyselky sa pritom začalo už v roku 1 893. Začiatkom 20. storočia bol pri prameni postavený hostinec pre návštevníkov a modernou prestavbou prešiel aj závod na fľaškovanie minerálnej vody. Počas druhej svetovej vojny sa vraj Kyselka vyvážala až do Afriky. Dnes sa minerálna voda fľaškuje v modernom závode v Mníchove neďaleko Mariánských Lázní. 
 
Zdroj a foto: Seesame

- - Inzercia - -