Dnes je piatok, 16.apríl 2021, meniny má: Dana, Danica
Čas čítania
7 minutes
Zatiaľ prečítané

Tradície za výstrelky nevymenia

december 27, 2012 - 13:32
Ako sviatkujú známi politici, umelci a športovci?
Foto: 

 

Marek Maďarič
Vianoce bez Mrázika si neviem predstaviť
S ministrom kultúry Marekom Maďaričom sme sa stretli na jednom z jeho obľúbených miest. V kníhkupectve. Práve darček v podobe knihy si aj on vždy rád nájde pod vianočným stromčekom. „Rád si prečítam romány, historické knihy. Je to pre mňa najväčší relax,“ povedal Slovenke. Na sviatky sa podľa vlastných slov veľmi teší, pretože ich ako správny Slovák trávi tradične a v kruhu rodiny. „Na štedrovečernom stole nesmú chýbať tradičné špeciality ako oblátky s medom či ryba so šalátom. Som veľmi rád, že v televízii bežia počas sviatkov aj tradičné rozprávky. Každoročne si rád pozriem Mrázika či Tri oriešky pre Popolušku. To jednoducho k dokonalej vianočnej atmosfére patrí,“ prezradil. V hlave pána ministra už víri aj novoročné prianie. „Prial by som si, aby ľudia ani v tejto ťažkej dobe nezabúdali na hodnotnú kultúru. Myslím si, že ak budeme viac čítať, počúvať dobrú hudbu, sledovať kvalitné filmy, dokážeme aj lepšie prežívať problémy, či už ekonomické, spoločenské, alebo súkromné,“ povedal Marek Maďarič. Budúci rok ho čaká aj jeden súkromný míľnik – premiéra muzikálu o francúzskom stredovekom básnikovi Francoisovi Villonovi vo zvolenskom divadle v rámci Zvolenských hier zámockých, na ktorého tvorbe sa podieľal. „Ide o prepracovanie jedného môjho staršieho textu do muzikálovej podoby. Muzikál sa volá Prekliaty básnik,“ dodal minister.
Pavol Remenár
Najkrajší darček? Dieťa
Operný spevák Pavol Remenár stihol ešte v decembri premiéru v Slovenskom národnom divadle Veľkú doktorskú rozprávku, v ktorej sa z neho stal sprievodca svetom rozprávok. Okrem neho sa na divadelných doskách zaskvela aj jeho dvanásťročná dcérka, ktorá navštevuje tanečný klub. „Pre herca, ktorého repertoár tvorí prevažne vážny žáner, je to odreagovanie sa a spestrenie. Dcérku to takisto veľmi baví, bez tanca si nevie prestaviť deň,“ prezradil s nadšením. Sviatky bude tráviť tradične s manželkou a deťmi podľa kresťanských tradícií. „Snažím sa im odovzdávať naše výnimočné zvyky, aby sme sa nezamerikanizovali. Zo sviatkov by sa nemal stať konzum, posolstvom je narodenie Krista. Darčeky sú druhoradé,“ ozrejmil nám spevák. Čo by si on najviac prial na Vianoce? „Keby mi dal niekto pod stromček malé bábätko, bol by som najšťastnejší. Ja som bol so synom na materskej rok a bolo to najkrajšie obdobie môjho života,“ vyslovil nahlas želanie. V novom roku sa chce naďalej venovať opere, ale aj svojmu koníčku, záhradnej architektúre. „Vždy, keď máme voľno v divadle, tak s partiou chlapcov robíme záhradky. Je to moja záľuba už od detstva. Udržuje ma to v kondícii a navyše mám rastliny a živočíchy veľmi rád. Doma máme psa Shi-tzu a u svokrovcov veľké jazero s desiatimi korytnačkami,“ dodal na záver.Elena Kaliská
Sviatky chcem vždy prežiť doma
Vianočné sviatky bez rodiny si vôbec nevie predstaviť dvojnásobná olympijská víťazka vo vodnom slalome Elena Kaliská. Aj keď kvôli vrcholovému športu musela obetovať veľa času a odlúčenia od najbližších, sviatky v rodinnom kruhu sú pre ňu samozrejmosťou. „Som rada, že som Vianoce nikdy nemusela stráviť mimo domova. Ani tento rok nebude výnimkou. Štedrý večer a vianočné sviatky prežijem doma vo Zvolene s mamkou,“ zdôverila sa so svojimi plánmi. Elena nám prezradila, že pod stromčekom ju poteší aj tá najmenšia drobnosť, no najväčším darom pre ňu je to, keď sa zíde celá rodina. Darčeky kupuje aj na poslednú chvíľu. „Keď ich kúpim v predstihu, niekedy nevydržím a rozdám ich skôr, ako prídu Vianoce. Je to môj zlozvyk,“ úsmevne dodala. Slalomárka sa už vrhla na zimnú prípravu, ktorá bude pokračovať do februára. Začiatkom marca by si mala opäť sadnúť do lode. „Nič nechcem podceniť. Telo neoklamem, musím počúvať, čo mi hovorí, a podľa toho sa správať. Predo mnou je teda nová výzva. Chcela by som dokázať nielen sebe samej, že ešte nepatrím do starého železa,“ prezradila nám svoje ďalšie športové plány Elena Kaliská, ktorá v januári oslávi štyridsaťjeden rokov.
Mirka Partlová
Zásnuby pod stromčekom?
Herečka Mirka Partlová je sviatočne naladená už dlhší čas. So svojím priateľom Petrom Cmorikom naspievala vianočný song. „Nie som veľmi štúdiový typ, cítim sa slobodnejšia na javisku, ale aj tak si myslím, že to bola príjemná spolupráca a podarila sa nám krásna vianočná pesnička,“ prezradila nám. Na svoje najkrajšie sviatky spomína s láskou, práve preto, že ich naposledy prežila s najmilovanejšou osobu. „Boli to posledné Vianoce s mojou maminou pred dvomi rokmi,“ zaspomínala si. Tento rok si sadne za štedrovečerný stôl takisto so svojou rodinou, no budú spolu aj  s Peťom. Speváka sme sa spýtali, či si vie predstaviť zásnubný prsteň ako vhodné prekvapenie pod stromček. „Neviem, či to je práve vianočný darček, závisí od okolností,“ povedal tajnostkársky.  Silvester strávi párik spoločne s priateľmi.

Peter Marcin
So svokrou si pod jedličkou zatlieskam
Výbornému humoristovi Petrovi Marcinovi tento rok ide karta. Mal premiéry dvoch veľkých úspešných predstavení, moderoval Slovenku roka, a čoskoro aj Športovca roka a zahrá si v novom pripravovanom sitkome Hlavne, že sa máme radi, na ktorom sa aj autorsky podieľal. Po pracovne náročnom roku však nastáva čas na oddych práve počas sviatkov. „Celá rodina sme pokope, pozeráme rozprávky v televízii, v jednej ruke klobása, v druhej zákusok, na kolenách misa so šalátom,“ predstavil nám domáci sviatočný režim. Na Vianoce dodržiava Peter Marcin niekoľko zvykov, jedným z nich je aj hľadanie darčekov. „Vždy zabudnem, kam som ich dal. Raz som dokonca omylom aj s baliacim papierom vyhodil zlatý opasok pre manželku,“ vtipne vysvetlil. Rodina Petra Marcina dodržiava ešte jeden zvyk, pri rozbaľovaní darčekov si vždy zatlieskajú. Tento rok aj so svokrou, ktorá u nich cez sviatky pobudne. „Vždy od nej chcem, aby napiekla vanilkové rožky. Tie jej chutia najlepšie,“ vychválil svokrine kuchárske schopnosti. Prezradil, že posledný deň v roku už bude pracovať, pretože moderuje silvestrovský večierok. „Potom sa s manželkou chystáme na hory,“ dodal na záver.


Viliam Fischer
Rád si zaspievam koledy

Známy kardiológ profesor Viliam Fischer priznáva, že miluje vianočnú atmosféru s koledami, ktoré si v aute púšťa už celý mesiac a ak je príležitosť, rád si ich aj pri gitare zaspieva, s nakupovaním darčekov aj s blikajúcimi svetielkami v domoch a záhradách. „U nás sme stromček zdobili vždy až na Štedrý deň, ale keď som bol v Amerike, veľmi sa mi páčilo, že tam všetko žiarilo a blikalo už od začiatku decembra. Teraz už trvám na tom, aby sme aj u nás doma zdobili stromček najneskôr v polovici decembra a z tej atmosféry sa mohli tešiť čo najdlhšie.“ Štedrovečerné rituály sú u Fischerovcov tradičné a k pekným zvykom patrí aj to, že mladšia dcéra, bývalá Lúčničiarka, chodí s kamarátkami  z Lúčnice vždy spievať pred polnočnou omšou do kostola na Kalvárii. Pán profesor tam rád zájde tiež a zaspieva si koledy spolu s nimi. Ako vodič má jedno vianočné prianie: aby boli šoféri aspoň počas týchto sviatkov ohľaduplní voči sebe aj voči chodcom na priechodoch. A ako lekár dúfa, že sa na Slovensku podarí vybudovať viac kardiologických pracovísk. „Na Slovensku máme málo zariadení, ktoré by mohli pacientom poskytnúť napríklad pri infarkte myokardu okamžitú pomoc. Pritom až päťdesiatpäť percent Slovákov zomiera na srdcovo-cievne ochorenia. Už niekoľko rokov podnikám kroky, aby sa to zmenilo. V prospech slovenských pacientov treba vybudovať  aspoň jedno kardiochirurgické a tri kardioinvazívne pracoviská,“ pridal novoročné želanie. 
Tatiana Rosová
Žije pre Staromešťanov

I keď funkcia, ktorú vykonáva, je náročná na čas, Tatiana Rosová, starostka bratislavského Starého Mesta, nechce ukrátiť ani svoju rodinu. „V tomto roku nám pribudol do rodiny psík z útulku zo stredného Slovenska, ktorý mi zlomil srdce, potešil ma tiež najmladší syn, ktorý si stihol spraviť certifikát z angličtiny, v budúcom roku ho čaká maturita. Smutnejšia som z toho, že dcérku máme ešte ďalej, keďže po rokoch života v Prahe zmenila bydlisko a presťahovala sa do Ríma,“ pootvorila nám dvere do svojho súkromia. „Teším sa na Vianoce a na stretnutie v kruhu širokej rodiny – s rodičmi, s deťmi, k stolu nám v tomto roku pribudne aj dcérin partner,“ prezrádza.
Starostka má za sebou náročný rok a veľa dokončenej práce. Popri viacerých projektoch pre seniorov, ako je prepravná služba, priestor pre klub seniorov, ju najviac hrejú projekty, kde ukázali, že sa veci dajú robiť aj bez peňazí – stačia dobrí ľudia, dobrovoľníci a dobrá vôľa. Takto začali s postupným obnovovaním Medickej záhrady, kde by chceli otvoriť ešte kaviarničku, podarilo sa im sprístupniť Pisztoryho palác na Štefánikovej ulici, ktorý staršia generácia pozná ako Leninovo múzeum. Začiatkom budúceho roka by v týchto reprezentačných priestoroch chceli prevádzkovať kino. V budúcom roku musia doriešiť ešte  parkovanie v Starom Meste, opraviť ihriská, zveľadiť parky. Je toho veľa.  „Aj Silvester a Nový rok sa v mojom prípade bude niesť už v pracovnom duchu, keďže pripravujeme na Hviezdoslavovom námestí program a chcem byť medzi Staromešťanmi,“ povedala starostka Tatiana Rosová.   

 Svetozár Sprušanský
Zastavia ma jedine Vianoce

Šéfdramaturg a súčasne umelecký šéf DAB je ustavične v pohybe. V Nitre participoval v tomto roku na niekoľkých projektoch, a to nielen v jeho domovskom divadle. Na Novej scéne uviedli s úspechom komédiu Aj muži majú svoje dni, v DJZ v Prešove Námestíčko, v Nitre hru pre mladých DNA, aktuálnu inscenáciu Siroty a dramatizáciu ženského románu Pýcha a predsudok, ktorú publikum prijalo s obrovským nadšením. Napriek úspechom u divákov Sprušanskému kritika občas vyčíta dĺžku jeho predstavení... „Po premiére hry Aj muži majú svoje dni došlo ku škrtom – asi pätnásť minút sme vyhodili, napriek tomu skončila v takmer rovnakom čase. Diváci sa totiž výborne bavili –  po každej druhej replike tlieskali. Na začiatku budúceho roka však pripravujem Skrotenie zlej ženy a verím, že sa vmestíme do dvoch hodín a dvadsiatich minút,“ dušuje sa Sprušanský, ktorý sa súčasne ako dramaturg podieľa v Nitre aj na muzikáli podľa motívu Tisícročnej včely. Zo svojho cestovateľského tempa nehodlá spustiť ani v nasledujúcom roku. „Zastavia“ ho jedine Vianoce, ktoré prežije v kruhu svojej najbližšej rodiny – s rodičmi a sestrou v Bratislave. 

 

Autor: ALENA HORVÁTHOVÁ-ČISÁRIKOVÁ, ZUZANA VALOVIČOVÁ, ĽUDMILA GRODOVSKÁ, ANNA BOČKOVÁ, ALENA HORVÁTHOVÁ-ČISÁRIKOVÁ
Foto: Archív

 

 

 

- - Inzercia - -