Dnes je piatok, 16.apríl 2021, meniny má: Dana, Danica
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Za všetkým je žena

február 15, 2012 - 09:45
Kamil Peteraj je nielen básnik, ale aj človek, ktorý nosí v sebe hudbu tak prirodzene, ako nosíme so sebou doklady.
Foto: 

 


Ak chystá čosi nové, príliš o tom nerozpráva, pretože všetko, čo povedať chcel, je skryté v jeho ďalšej knižke...

Spolu s výborným ilustrátorom Milanom Augustínom ste vo vydavateľstve IKAR pripravili pre milovníkov veršov, ale i obrazov unikátnu knižku. Prinesie čitateľovi radosť a potešenie z krásnych slov na vizuálne nádhernom pozadí. Kto prišiel s nápadom na tento nezvyčajný projekt?
Vymyslela ho pani Gabriela Belopotocká. Musím povedať, že ma tým riadne zaskočila, pretože niečo také veľkolepé a veľkorysé som počas celého svojho pôsobenia v umení asi nezažil.
Pani Gabika má však ešte jednu vlastnosť, ktorú jej závidím: ona nie je len veľká šéfka, ktorá riadi skvelým spôsobom loď Ikaru, ale vie zároveň veci rázne dotiahnuť do konca, čo je obdivuhodné  a pre tento „biznis“ také potrebné.


Knižka spolu s grafickými listami nesie názov Bosá v priesvitných šatách, teda opäť je za všetkým napokon žena, láska, krása, táto večná a nevyčerpateľná inšpirácia?
Asi odpoviem ako niektorí politici: Áno, aj! Žena, láska, všetky tieto fenomény zostávajú nemenné, ale zároveň sa pod vplyvom spoločnosti stále menia. Staromilské básnenie o láske a tie všelijaké očarenia dnes už asi na nikoho príliš nezaberajú. Žijeme v iných, podstatne tvrdších vzťahoch a aj poézia musí na tieto veci reagovať.
V mojej novej knihe nájdete aj viacero textov so spoločenskou tematikou.
 

 

Neprekáža vám ako básnikovi, že vychádza tak veľa kníh, no poézia akoby sa dostávala do úzadia a stávala sa čímsi exkluzívnym, jazykom úzkej skupinky ľudí, ktorým už takmer nikto nerozumie?
Našťastie nepatrím do tejto exkluzívnej skupinky a život v slonovinovej veži ma nezaujíma. Chcem, aby ľudia tomu, čo píšem, rozumeli a aby ich to oslovovalo. Dúfam, že sa mi to darí.
Mne na čitateľovi veľmi záleží, preto sa snažím k nemu pristupovať veľmi otvorene, keďže si ho vážim.
 

Ste zrejme najznámejší a najúspešnejší textár slovenskej populárnej hudby, viaceré vaše texty doslova zľudoveli. S ktorými skupinami či interpretmi momentálne spolupracujete? Dočkáme sa ešte aj spoločných plodov tandemu Varga-Hammel-Peteraj, ktorý v minulosti priniesol do našej hudby toľko hodnotného?
Pred niekoľkmi dňami som bol u Mariána Vargu spolu s Pavlom Hammelom a nevylúčili sme  takúto možnosť. Nechajte sa prekvapiť...
 

 

Nedávno sme sa stretli na krste knihy Striptíz od mladej autorky Mirky Ábelovej. Stíhate sledovať prácu vašich mladších kolegov a vidíte v niektorých menách budúcnosť slovenskej poézie či prózy ?
Stíham aj nestíham. Medzi mladými určite sú talenty, ide len o to, ako sa dokážu v tomto mediálnom bombardovaní hlúposťami presadiť.
Moja rada znie: choďte medzi ľudí a recitujte!
Píšte tak, aby vám ľudia rozumeli.
A na kritikov sa vykašlite. Sú to zväčša nerealizovaní autori. Autor: Andrijan Turan
Foto: Archív

- - Inzercia - -